Från och med den 1 april 2025 förändras reglerna för uttag av föräldrapenning. Förändringen innebär att alla typer av föräldrapenning – både på sjukpenningnivå, grundnivå och lägstanivå – nu måste tas ut i direkt anslutning till en arbetsdag i samma omfattning som arbete avståtts. Detta kan påverka dig som förälder, särskilt om du har oregelbundna arbetstider eller tidigare har tagit ut föräldrapenning på arbetsfria dagar utan att koppla det till en arbetsdag.
Tidigare var det möjligt att ta ut föräldrapenning på arbetsfria dagar (till exempel helger) om du också tog ut föräldrapenning på en arbetsdag i anslutning – men detta gällde endast sjukpenningnivån. Däremot kunde du ta ut föräldrapenning på lägstanivå fritt, utan krav på anslutning till en arbetsdag.
Från och med den 1 april 2025 gäller samma regler för alla nivåer av föräldrapenning. Det betyder:
Du kan ta ut föräldrapenning på arbetsfria dagar på lägstanivå utan att behöva koppla det till en arbetsdag.
Exempel:
Du måste nu även ta ut föräldrapenning på en arbetsdag i anslutning och i samma omfattning för att kunna ta ut föräldrapenning på en arbetsfri dag.
Exempel:
Denna förändring kan påverka hur föräldraledighet planeras på din arbetsplats. Medarbetare med regelbundna arbetstider kommer inte längre kunna ta ut föräldrapenning på arbetsfria dagar utan att samtidigt ta ut föräldrapenning på en arbetsdag. Det kan innebära att vissa anställda behöver ta ut hela föräldraledighetsdagar i större block istället för enstaka dagar.
Om du har anställda med skiftarbete kan de dock fortfarande ta ut föräldrapenning under längre arbetsfria perioder utan att behöva ta ut den på en arbetsdag i anslutning.
Vill ni ha koll på vad regeländringar som dessa betyder för arbetsgivaransvaret?
Lön & HR Bolaget i Sverige AB hjälper företag att hantera föräldraledighet, arbetsrätt och personalfrågor med rätt kompetens och trygghet.